Як адаптуватись до режиму «карантин» та зберегти нерви.

2020-04-01

/Files/images/2020/640.png
Вже більше тижня ми знаходимось в режимі карантину. Хтось вже підлаштувався, а хтось ще шукає шляхи вирішення проблем, пов’язаних з «домашнім арештом».
Процес адаптації є природнім для кожної людини. Він достатньо індивідуальний та може тривати від одного тижня до декількох місяців. І добре коли ви змогли швидко пристосуватись до умов карантину, а що робити, якщо цей процес затягнувся та з’явились ознаки стресу? Давайте спробуємо розібратись.
Якщо ви відчуваєте зміни, не характерні вашому звичайному стану, такі як: тривала втома, тривога, роздратування, невмотивована агресія (на себе, членів родини), стан психологічного "глухого кута", або інш. Скоріш за все ви знаходитесь в умовах тривалого стресу, напруги.
Чекати не потрібно. Беріть ситуацію під власний контроль! Що для цього потрібно? Пропоную Вам ознайомитись з порадами Валерії Кваши, національного тренера України, ведучої тренінгів зі стресостійкості та попередження емоційного вигорання для ООН та Міграційної Служби України. Ось найбільш актуальні з них:
1. Прийміть те, що відбувається.
Запитайте себе: що можна зробити в цій ситуації, а в чому ви безсилі? Пам'ятайте, проконтролювати абсолютно все неможливо, як би ви не старалися. Які дії посилюють стрес? Що допомагає відволіктися і розслабитися? Думаю, ви вже здогадалися, що робити з цією інформацією.
2. Дотримуйтеся інформаційної гігієни.
Не читайте новини цілодобово. Виділіть для цього окремий конкретний час (наприклад, кожен день з 15:00 до 16:00). Краще не робити це зранку, перед сном і на голодний шлунок. І, звичайно, перевіряйте джерела інформації.
3. Добре харчуйтеся і висипайтеся.
Організм - єдине ціле. Поганий сон і їжа розхитують нервову й імунну системи. Побалуйте себе чимось смачненьким, тільки в міру. Звертайте увагу на процес поглинання їжі, не відволікайтеся. Не їжте все підряд і на ходу. Намагайтеся висипатися.
4. Заземлюйтеся та дихайте.
Поставте обидві ноги на підлогу рівно, не схрещуючи. Відчуйте свої ступні, як ви на них опираєтесь. Можна робити це стоячи, або сидячи. Глибоко вдихайте і видихайте протягом трьох хвилин.
5. Випустіть пар!
Якщо емоції зашкалюють, не тримайте їх у собі. Боятися, хвилюватися або відчувати себе пригніченим - нормально. Накопичуючи і стримуючи емоції, ви тільки підсилюєте стрес.
Поговоріть з близькою вам людиною. Поговорюйте власні емоції за допомогою речових конструкцій «Я + емоція (хвилююсь, боюсь, злюсь) тому, що…», «Мені + стан (страшно, смішно, тривожно) тому, що…».
6. Займіться творчістю!
Творчість допомагає відволіктися від світу і зануритися в себе. Чим більше ми концентруємося на собі, тим менш важливими і незначними здаються події, які відбуваються навколо. А дрібна моторика рук стимулює роботу мозку і надає медитативний розслаблюючий вплив.
7. Пишіть.
Візьміть кілька аркушів паперу, і почніть писати. Все, що приходить в голову. Як завгодно. Не звертаючи уваги на граматику і орфографію. Тут тільки ви, ручка і папір. Пишіть про те, що вас хвилює, про свої емоції, проблеми. Напишіть 100 раз в стовпчик, що коронавірус - відстій (як Барт Сімпсон на дошці). Пишіть півгодини і ви побачите, що стане легше.
8. Переосмисліть, що відбувається.
Так, зараз нелегко. Зміна стандартного життєвого розпорядку сильно вибиває з колії. Бізнес завмирає: продажі падають, а стрес зростає. Але що якщо поглянути з іншої сторони? Може саме час закінчити старі справи, сповільнитися, переглянути цінності, подумати про життя і про роботу, і зрозуміти, куди рухатися далі і що для цього потрібно зробити?
9. Складіть кризовий план.
Тривога - це постійне переживання про майбутнє. Продумайте, що будете робити при найгіршому результаті. Складіть детальний план.
І головне, пам'ятайте! В умовах карантину батьки та діти більше часу проводять разом. Тому, як ніколи актуальним стає девіз:
«Я – приклад для дитини».
Діти бачать все і досить швидко переймають поведінку дорослих. Намагайтесь бути позитивним прикладом для дитини. Робіть домашні справи разом (намагайтесь розподіляти домашні обов’язки між усіма членами родини, без винятку). Частіше відволікайтесь від гаджетів та знаходьте час на спільні справи. Займіться самовдосконаленням. Будьте позитивні, бо щасливі батьки = щасливі діти. Це факт! Будьте здорові та бережіть себе!
Метіріал підготувала, практичний психолог ЧБДЮТ, Світлана Мазницька.
Додаткова інформація: повне інтервью з Валерією Квашою за посиланням.
Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.